Mr. President

Ile lat trwa kadencja prezydenta?

Cztery lata

Jak długo prezydent USA może sprawować władzę?

Zgodnie z XXII poprawką (z 1951 roku) do amerykańskiej Konstytucji, prezydent USA może sprawować władzę przez dwie kadencje po cztery lata. Dodatkowo, XXII poprawka przewiduje możliwość sprawowania podwójnej kadencji przez osobę, która wcześniej będzie zastępować prezydenta niemogącego sprawować swojej funkcji. Ustawa zasadnicza ogranicza okres zastępstwa do nie więcej niż dwóch lat. W praktyce oznacza to, że obecnie prezydent może piastować swój urząd łącznie przez 10 lat.

Czy któryś prezydent pełnił swój urząd dłużej niż dwie kadencje?

Franklin Delano Roosevelt był prezydentem USA w latach 1933-45. Jego przypadek zmusił Kongres do ograniczenia liczby kadencji prezydenckich do dwóch. Rezultatem tych działań była XXII poprawka do Konstytucji (1951 rok).

Sukcesja prezydencka

Władzę wykonawczą w Stanach Zjednoczonych sprawuje prezydent kraju. Na podstawie XXV poprawki, w przypadku śmierci bądź sytuacji, w której prezydent nie może dalej piastować swojej funkcji (choroba, rezygnacja, impeachment), jego rolę przejmuje  wiceprezydent.  W XX wieku taka sytuacja miała miejsce w 1963 roku. Po tym jak zginął John F. Kennedy, jeszcze na pokładzie prezydenckiego Air Force 1 prezydencką przysięgę złożył ówczesny jego zastępca – Lyndon Johnson. Z kolei  w 1974 roku, gdy Richard Nixon zrezygnował z urzędu, jego obowiązki przejął wiceprezydent Gerald Ford.

Co to procedura impeachmentu i czy zastosowano ją wobec prezydenta Stanów Zjednoczonych?

Impeachment to instytucja odpowiedzialności konstytucyjnej, postawienie urzędnika państwowego w stan oskarżenia (prezydenta, wiceprezydenta, szefów departamentów, sędziów), który dopuścił się złamania konstytucji bądź ustawy (zdrada państwowa, przekupstwo lub inne ciężkie przewinienia). Postępowanie wszczyna się na wniosek członka Izby Reprezentantów, Komisji Izby Reprezentantów, prezydenta. Rolę sądu konstytucyjnego przyjmuje wówczas Senat, na czele którego stoi w tym przypadku przewodniczący Sądu Najwyższego (z urzędu wiceprezydent przewodniczy obradom Senatu, ale robi to rzadko, dlatego jest Przewodniczący Senatu). Procedurę impeachmentu zastosowano dwukrotnie wobec prezydenta USA. W 1868 roku wobec Andrew Johnsona, który został uniewinniony. Podobny wyrok zapadł w sprawie Billa Clintona, który musiał się z tym zmierzyć w 1998 roku Przed zainicjowaniem procedury w 1974 roku uchronił się Richard Nixon, który sam zrezygnował z pełnionej funkcji, gdy na jaw wyszły jego powiązania z aferą Watergate.

 • Przemysław Henzel

  Image and video hosting by TinyPic
  Dziennikarz Onetu, amerykanista. Fan piłki nożnej, hip-hopu i Bon Jovi. Jak film to z udziałem Charlize Theron.
 • Kalendarz

  Luty 2018
  P W Ś C P S N
  « cze    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728