Cathy McMorris Rodgers z Waszyngtonu została wybrana na stanowisko przewodniczącej Konferencji Republikanów w Izbie Reprezentantów. Eksperci oceniają, że jest to początek przełomu w partii, jako że wyższe stanowiska były, jak dotąd, obsadzane przez mężczyzn.

McMorris Rodgers pokonała w wyborach Toma Price’a z Georgii, którego popierał Paul Ryan, kandydat Republikanów na urząd wiceprezydenta w ostatnich wyborach. Choć Ryan zadeklarował swoje poparcie dla Price’a już kilka miesięcy temu, to komentatorzy podkreślają, że wybory przewodniczącego Konferencji Republikanów są zarazem początkiem walki Ryana o wpływy w partii. Ryan, który jest przewodniczącym komisji budżetowej Izby Reprezentantów, jest wymieniany jako jeden z kandydatów do walki o Biały Dom w 2016 roku – tym bardziej, że udziału w niej nie weźmie Mitt Romney.

Zwycięstwo McMorris Rodgers, która jest postrzegana jako wschodząca gwiazda Partii Republikańskiej, może być także początkiem przesilenia w całej partii. Eksperci spodziewają się, że Republikanie wyeksponują teraz kilka kobiet na czołowych partyjnych stanowiskach, by wysłać jasny sygnał do kobiet głosujących w wyborach. To właśnie bowiem młode kobiety były jedną z kluczowych grup wyborców, które zapewniły zwycięstwo w tegorocznych wyborach prezydenckich Barackowi Obamie.